Jak vybrat RFID kartu pro váš kartový systém

Tento článek je určen uživatelům kartového systému, kteří potřebují pořídit další karty. Na našem e-shopu nabízíme více typů bezkontaktních karet s různými parametry a kompatibilitou. Ne vždy lze novou bezkontakntí kartu jednoduše přidat do systému. Před prvním nákupem RFID karet byste měli ověřit následující údaje.

Frekvence

Drtivá většina přístupových a docházkových systémů využívá standardy LF (125kHz) a HF 13.56MHz). Výběr správné frekvence podléhá parametrům čteček a terminálů ve Vašem systému.  V případě, že tuto informaci nemáte, kontaktujte Vašeho dodavatele systému.

Nejprodávanější bezkontaktní karty s nízkou frekvencí (LF) tzn. 125kHz  

  • EM4102
  • EM4200
  • TK4000
  • EM4450

Nejprodávanější bezkontaktní karty s vysokou frekvencí (HF) tzn. 13,56MHz

  • NXP MIFARE Classic 1K

  • NXP MIFARE Classic 4K

  • NXP MIFARE Desfire 4K EV2

Platforma

Kartové systémy se velmi liší ve způsobu práce s bezkontaktní kartou. Jednoduché, méně sofistikované systémy pracují pouze s tzv. UID číslem. Takovou kartu není problém do sytému přiřadit. Tyto systémy jsou z hlediska bezpečnosti již velmi zastaralé a proto se dnes více setkáváme se systémy, které kromě UID pracují také s dalšími informacemi uloženými v paměti karty. V případě karet MIFARE® Classic nebo MIFARE® DESFire je obvykle v zájmu bezpečnosti kartového systému omezení pro nové karty.  Výrobci kartových aplikací Vás mohou vybavit technologií pro kódování/ iniciaci MIFARE karet, obvykle jde o stolní čtečku, která je vybavena tzv. SAM modulem, tedy technickým řešením, které poskytuje oprávnění pro zabezpečený přístup k paměti bezkontaktní karty. Podobnou technologií lze vybavit i tiskárny plastových karet s integrovaným kodérem. 

Možnost potisku - personalizace

Materiál

Ne všechny karty lze jednoduše opatřit osobními údaji jako je fotografie nebo jméno. Buďto znemožňuje tvar karty- například tzv. Clamshell nelze vložit do kartové tiskárny – nebo je to zvolený materiál. Ty nejlevnější karty jsou vyrobené z PVC, který je pro termo-sublimační tisk vhodný. Karty s prodlouženou životností mohou být vyrobené z kvalitnějších materiálů s delší životností, které již nelze potisknout běžnou tiskárnou. Více v článku o materiálu karet.

Kvalita povrchu RFID karty

Bezkontaktní karty jsou vyrobeny z několika vrstev, z nichž jedna obsahuje čipový modul s anténou. Kvalita zapouzdření čipu uvnitř karty se nejvíce projeví na povrchu jako zřetelný, anebo jen nepatrný rozdíl v tloušťce karty v okolí čipu. Obvykle je patrná menší jamka, nebo výstupek. Aby se RFID čip na povrchu karty neprojevil vůbec, je technologicky téměř nemožné. Ale co s tím?

Obecná doporučení jsou dvě. 

  • Vyhnout se velmi levným (podezřele levným kartám), u kterých obvykle prodejce nedokáže určit původ. Nejčastěji jde o karty z Číny, u kterých je zajištění kvality velmi problematické. Jednou se objeví šarže s doslova ideálními vlastnostmi, a jindy, ze stejného zdroje, jsou karty rovnou určené k odpisu

  • Vždy zvážit personalizaci pomocí nepřímého tisku, tzv. retransferu. U karet z kvalitních materiálů dosáhnete vždy optimálních výsledků díky nesporným výhodám technologie nepřímého tisku. Více v článku výhody retransféru.

Samá teorie, jak se ale nakonec rozhodnout?

Pokud si stále nejste jisti, obraťte se na nás. Pokusíme se společně najít vhodné řešení, nebo Vám za zvýhodněných podmínek poskytneme vzorky karet pro otestování.