Proč je vhodné laminovat plastové karty?

Průměrná životnost karty vyrobené z PVC (polyvinylchlorid) je zhruba 1 až 2 roky. Někdy i mnohem méně, obzvláště při protahování, nebo vkládání karty do čtečky čárového kódu nebo kontaktního smart čipu.  

Odolnost karty je důležitý faktor obzvláště pro větší organizace, protože častá obměna karet může být velmi nákladná. Řešení jak prodloužit životnost plastové karty je naštěstí poměrně jednoduché a spočívá v laminaci karet pomocí tiskáren s přídavným laminátorem.

Tiskárny a Laminátorem

Možná si vzpomenete na kancelářské laminátory, pomocí kterých bylo možné zalaminovat nějaký doklad – obvykle živnostenský list apod. Proto by někomu mohlo přijít laminování ID karet zbytečné nebo nesmyslné, vždyť nejde o tisk na papír, tiskne se na plast.

Při tisku plastových karet se využívá trochu jiných technologií. Laminační vrstvou rozumíme čirou ochrannou vrstvu, která je na povrch karty aplikována automaticky až na závěr tiskového procesu  a to během jediného průchodu tiskárnou.  Předpokladem je samozřejmě tiskárna vybavená laminátorem.

Laminace přináší několik zásadních výhod

  • Laminace prodlužuje životnost karty díky vrstvě chránící proti odření až na 7 let, podle tloušťky použité laminační vrstvy.

  • Laminace chrání barevný potisk na povrchu karty před vyblednutím  - zpětnou sublimací barev, barvy pomaleji stárnou.

  • Laminace znemožňuje fyzický zásah a změnu vytisknutých informací

  • Speciální laminační vrstvy mohou obsahovat hologram o různé úrovni zabezpečení a tím chrání kartu proti padělání.

Které karty lze laminovat?

Jak již bylo popsáno, laminace je proces založený na teplu a tlaku a tak je potřeba volit materiály, které snesou teploty až 180°C. Proto nedoporučujeme k laminování použít obyčejné PVC karty, ale spíše karty z kvalitnějších materiálů jako je polykarbonát, ABS a nebo cenově dostupné kompozitní karty, někdy označované jako PVH karty. Další kapitolou jsou čipové karty s kontaktním čipem nebo magnetické karty, kde není překrytí datového nosiče žádoucí.  Pro tento účel jsou dostupné speciální laminační pásky s přesně vyseknutými otvory jak pro kontaktní čip, tak pro magnetický proužek. 

V každém případě doporučujeme dodržet osvědčené pravidlo a nejprve reakci karet na laminaci otestovat nejméně na 10ti kartách!

Jak vybrat vhodnou tiskárnu s laminátorem?

Mezi doporučené tiskárny s laminátorem jednoznačně patří modulární retransferové stroje EDIsecure řady XID, které lze přídavným jednostranným nebo duplexním laminátorem vybavit dle uvážení i dodatečně. Někdy je ale potřeba zvážit a další požadavky, jako je například současné zapisování do smart čipu nebo magnetického proužku a proto je velmi vhodné výběr vhodné technologie před pořízením vždy konzultovat. Při výběru Vám samozřejmě pomůžeme, a proto v případě potřeby kontaktujte naše specialisty.

Detailní informace o profesionálních tiskárnách s možností laminace zde

Kontaktujte nás