Jak prodloužit životnost tiskárny ID karet

Pořídili jste tiskárnu plastových karet a určitě očekáváte, že za vynaložené investice budete mít po dlouhou dobu možnost tisknout vlastní karty kdykoli – v okamžiku potřeby. Většina aplikací, kde je kartová tiskárna použita, spoléhá na možnost okamžitého vydání karty s konkrétními údaji.

Abyste o možnost okamžitého tisku plastových karet nepřišli, je dobré si uvědomit, co ovlivňuje životnost tiskárny a jejích součástí a také kvalitu tisku samotného.

Nikdo z nás asi nepracuje v naprosto sterilním prostředí se 100% filtrovaným vzduchem v ochranném oděvu  s dýchací maskou. Většinu kanceláří, nebo klientských přepážek, tedy obvyklých míst pro provoz kartové tiskárny, můžeme označit jako "běžné". V běžném prostředí je samozřejmé, že vzduch obsahuje nejrůznější jemné částečky, že se z vašeho oděvu nebo koberce občas odloučí nějaké vlákno textilu, zkrátka, že se ať už více nebo méně „práší“.

Pro prach a mikročástečky je poměrně jednoduché si najít cestu dovnitř tiskárny, protože drtivá většina tiskáren je vybavena aktivním vzduchovým chlazením. Některé tiskárny sice používají pro filtrování vzduchu pěnové filtry (např. stroje EDISecure řady XID) ale setkáte se také s tiskárnami, kde je volný vzduch z místnosti vháněn přímo k tiskové hlavě nebo do prostoru pro uložení barvících pásek (Fargo HDP5000).

I samotné plastové karty jsou díky své schopnosti přitahovat veškerý prach a nečistoty (jsou z plastu a třením o jiné předměty získávají značný statický náboj) pro tiskárnu potenciálně nebezpečné.

Prach na kartách, nebo prach vnikající do tiskárny při chlazení může způsobit následující komplikace:

  • Tisk obrázku se může jevit rozmazaný, neostrý
  • Tiskárna přestane detekovat pozici karty
  • Tiskárna přestane detekovat barvící pásku
  • Na kartách se objevují příčné tmavší pruhy
  • Na kartě se objevují podélné bílé slabé proužky bez potisku – to značí trvalé poškození tiskové hlavy

Abychom předcházeli špatným vlivům prachu na kvalitu tisku a na správnou funkci kartové tiskárny, je potřeba provádět pravidelné čištění jak přenosových válečků, tak tiskové hlavy. Pravidelné spouštění čistícího procesu tedy zajistí nejvyšší kvalitu potisku, ale zároveň značně prodlouží životnost tiskové hlavy, nebo značně oddálí nutnost důkladného čištění servisním technikem. Opravdu stačí pravidelně používat následující prostředky, které za poměrně málo peněz pomohou předcházet investici do nákladné opravy tiskárny karet.

Čistící karty

Nejjednodušší způsob, jak provést pravidelné čištění, je použití tzv. čistících karet. Každý výrobce tiskáren karet poskytuje pro své stroje doporučené sady, nebo jednotlivé karty. Čistící karta je napuštěna isopropanolem a dobře zbavuje tiskovou hlavu usazených nečistot, ať už jde o prach, nebo zbytky barevných náplní.

Čistící tužky

Jde o bezbarvý fix, který je podobně jako čistící karta napuštěn isopropanolem, lze jej používat opakovaně. Výhodou fixu je hrot z porézního materiálu umožňující nanesení čisticího prostředku přímo na tiskovou hlavu a také důkladné otření úporných nečistot, jako je zapečená směs prachu a zbytků barviva.

Čistící Válečky

Nejčastěji jde o součást tiskové pásky (kazety). Čistící váleček bývá umístěn mezi zásobníkem plastových karet a tiskovou hlavou a sbírá z povrchu karet prach a drobné nečistoty. Je to buď váleček s lepivým povrchem, který je potřeba vyměnit s každou barvící páskou, nebo se setkáte s válečkem se silikonovým povrchem, který je po omytí vlažnou vodou použitelný opakovaně, mnohdy až na desítky tisíc tisků.

Čistící ubrousky z netkaného textilu

Jsou ideální pro očistění povrchu karet. Nové karty od CardHouse jsou samozřejmě vždy čisté a také pečlivě zabalené proti nečistotám. Může se ale stát, že se povrchu karty nechtěně dotknete a třebaže jste si právě umyli ruce mýdlem, Vaše prsty zanechají otisky v podobě mastnoty. Mastnota zamezuje přenosu barev z barvicí pásky na povrch karty.

Isopropanol

V kombinaci s čistícími ubrousky umožňuje odstraňovat mastnotu nebo zbytky lepidla z povrchu plastové karty, nebo například z transportních (ne čistících) válečků.

Regenerační roztok

Aby mohly transportní válečky správně posouvat kartu pod tiskovou hlavou během tisku, nebo spolehlivě odebírat karty ze zásobníku, nesmí ztratit svou přilnavost a elasticitu. Proto je vhodné je jednou za čas ošetřit speciálním přípravkem pro regeneraci pryže. Jde o malou nádobku s rozprašovačem.

Kontaktujte nás

Vyplněním Vašich osobních údajů se CardHouse s.r.o., se sídlem U Ráje 449, 40321 Ústí nad Labem, IČ 25434471, stane správcem Vašich osobních údajů. Z právního titulu souhlasu evidujeme Email, Jméno, Příjmení, Telefon, do odvolání souhlasu. Tyto údaje zpracováváme za účelem vyřízení dotazu nebo poptávky. Podrobné informace zde